• Nyhet
  • 4 apr 2017

Team Sweden till Brummer & Partners

På torsdag den 6 april kommer 14 ungdomar från gymnasieskolor runt om i landet till Brummer & Partners för årets träningsläger som är en del av uttagningen av Sveriges lag till den internationella matematikolympiaden IMO. På fredag avgörs den den stora matteduellen där gymnasisterna möter Brummer & Partners egna matematiker.

Skolornas matematiktävling 2016 startade i september med kvaltävling på 145 skolor runt om i Sverige. Intresset för att tävla i matematik och avancerad problemlösning är stort och tävlingen hade det högsta deltagarantalet på många år med drygt 1 100 tävlande. I november var det final där David Wärn försvarande den individuella titeln i Matte-SM.

Efter finalen har finalisterna fått korrespondensundervisning av lagledarna under vintern. De 14 bästa är uttagna till träningslägret hos Brummer & Partners. Alla kämpar om en av de sex platserna i Sveriges lag till matte-OS i Rio de Janeiro i juli.

Vid förra årets matte-OS presterade Sveriges lag sitt bästa resultat på decennier med två silvermedaljer och fick dessutom den i särklass bästa placeringen bland de nordiska länderna.

-Träningslägret är en av årets höjdpunkter och vårt lag är taggade för att ta revancsch i den årliga matteduellen. Trots att många i vårt lag är disputerade i matematik har vi hittills inte lyckats vinna över ungdomarna. Vi får se om årets duell ändrar på den statistiken, säger Jacob Lannerö, ansvarig för Brummer & Partners matematiksatsning.

För mer information, kontakta:
Jacob Lannerö, chef Public Affairs och ansvarig för Brummer & Partners matematikengagemang. 
Telefon: 0761-11 14 86. media@brummer.se

Läs mer om Brummer & Partners matematikengagemang 

Skolornas matematiktävling är en tävling i matematisk problemlösning för gymnasister, som har arrangerats varje år sedan 1961 av Svenska matematikersamfundet. Tävlingen stöds och finansieras av Brummer & Partners.

Vi använder cookies för att optimera din användarupplevelse av vår webbplats. Med cookies kan vi analysera hur den används och erbjuda dig personligt anpassat innehåll och marknadsföring. Du väljer själv vilka cookies du vill acceptera förutom när det kommer till så kallade nödvändiga cookies som behövs för att hemsidan ska fungera. När du klickar på "Godkänn alla" godkänner du användningen av analys- och marknadsföringscookies, vilket är frivilligt. För att ändra vilka cookies som används klickar du på "Inställningar".

Läs mer om cookies